Ezt a tesztet rendszeresen el kellene végezni

Mi a glikált hemoglobin? A vizsgálat az elmúlt három hónap átlagos vércukorszintjét mutatja. Ezt a diagnosztikai vizsgálatot hemoglobin A1c-nek (HbA1c), glikohemoglobinnak is nevezik.

A vizsgálat fő célja a cukorbetegség diagnosztizálása. A cukorbetegeknél a betegség lefolyásának nyomon követésére is szolgál.

Az A1c-teszt a glükóz hemoglobinhoz, a vörösvértestekben található, oxigént szállító fehérjéhez való kötődésén alapul. Az emberi szervezetben a vörösvértestek folyamatosan képződnek és pusztulnak. A vörösvértestek életciklusa három hónap. Ezért tükrözi a mutató az átlagos vércukorszintet ebben az időszakban.

Kinek kell elvégeztetnie a vizsgálatot?

Az endokrinológus szerint a vizsgálatra a cukorbetegség kezelésének ellenőrzéséhez, valamint a cukorbetegség és a szénhidrát-anyagcsere egyéb rendellenességeinek diagnosztizálásához egyaránt szükség van.

A 2-es típusú cukorbetegség fokozatosan alakul ki egy normális glikémiás paraméterekkel rendelkező betegnél. Étkezéskor a fiziológiás glikémia emelkedik, és étkezés után a posztprandiális glikémia megváltozhat.

Ebben az esetben inzulinrezisztencia alakul ki, ami a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezet.

A kockázati csoportban 45 év feletti emberek találhatók, akiknek artériás magas vérnyomásuk, túlsúlyuk, elhízásuk, szív- és érrendszeri betegségeik és endokrin patológiáik vannak, amelyek a szénhidrát-anyagcsere szabályozását igénylik.

Hogyan kerüljük el a 2-es típusú cukorbetegséget?

Egészségesen étkezzen! Az egészséges táplálkozás segíthet a testsúly szabályozásában és a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében vagy késleltetésében.

Válasszon olyan ételeket, amelyekben kevés a telített zsír, a hozzáadott cukor és a nátrium (só).

Érdemes olyan zöldségeket fogyasztani, amelyeknek alacsony a keményítőtartalma. Ezek a zöldségek kevesebb szénhidrátot tartalmaznak, így nem okoznak vércukorszint-emelkedést (brokkoli, sárgarépa és karfiol).

Elolvasom a cikket