MH/MTI
2025. január 9. csütörtök. 16:43
Frissítve: 2025. január 9. 16:44
A sebességhatárok egységesítése és csökkentése szorosan kapcsolódik azokhoz a Fővárosi Közgyűlés által elfogadott, a közlekedésbiztonsági stratégiában megfogalmazott intézkedésekhez, amelyeket a BKK és a Budapest Közút a biztonságosabb közlekedés érdekében hajt végre. Ezek célja, hogy tovább csökkenjen a közutakon a súlyos és halálos sérülések száma – tartalmazza a közlemény.
Az intézkedés azt jelenti, hogy a nyolc kilométer hosszú útszakaszon január 10-étől, péntektől a 70 kilométer/órás és az 50 kilométer/órás útszakaszok váltakozása helyett egységesen 50 kilométer per óra lesz a megengedett legnagyobb sebesség, kivéve a Nagyszombat utcai kijelölt gyalogos-átkelőhely és kerékpárút-átvezetés környezetét, ahol marad az alacsonyabb, 40 kilométer/órás sebességhatár – tették hozzá.
Mint írták: a sebességhatár felülvizsgálatát és módosítását többek között az indokolta, hogy az érintett útszakaszon 2019 és 2023 között 51 személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt, amelyek közül egy halálos, 15 súlyos és 35 könnyű sérüléssel végződött. Továbbá a turisztikai célpontoknál – például az Angelo Rotta rakparton és az A38 Hajó környezetében – fokozott gyalogosforgalom is tapasztalható.
Azt írták, hogy az egyes útszakaszok kapacitását és a közlekedők menetidejét a megengedett sebesség érdemben nem befolyásolja, azt elsősorban a csomópontok áteresztő képessége és a forgalom nagysága határozza meg. Ráadásul a Budai alsó rakparton a 70 kilométer/órás sebességet a gyakorlatban eddig is csak éjszaka vagy a hajnali órákban lehetett elérni, mivel napközben hosszabb szakaszokon is jellemző a torlódás.
Az alacsonyabb sebesség éjszaka és hajnalban a közlekedésbiztonság javítása mellett többek között a zajterhelést is csökkenti – fűzték hozzá.
Végül hangsúlyozták, hogy az intézkedést gondos előkészítés előzte meg. Bevezetése a legvédtelenebb úthasználók, így a gyalog közlekedők biztonságát is szem előtt tartja, vagyis a sebességhatár-csökkentés életeket menthet.
A tervek kidolgozására a BKK munkatársainak segítségére volt a társaság által kifejlesztett úgynevezett prediktív modell, amely értékeli, hogy melyik útszakaszokon van kifejezetten nagy szerepe a megengedett sebességnek az ütközések előidézésében. Az adatalapú, mesterségesintelligencia-modell segítségével a szakemberek öt év adatainak értékelésével még jobban megbizonyosodhatnak arról, hogy hol van szükség beavatkozásra a biztonságos közlekedés érdekében – olvasható a közleményben.