Orvos ajánlja: csak óvatosan a vitaminokkal!

Megéri multivitamint szedni, vagy ez csak egy újabb trükk a vásárlónak? – Marina Ivanova endokrinológus és táplálkozási szakértő elmondja véleményét.

Milyen vitaminok hiányoznak a szervezetünkből?

Ha valakinek nincsenek krónikus gyomor-bélrendszeri megbetegedései, amelyek valamilyen módon rontják a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását az élelmiszerekből, és nem követ semmilyen speciális korlátozó diétát, akkor egyértelműen csak jód-, folsav- és D-vitamin-hiánya lehet. A nőknél az orvosok gyakran hozzáteszik a vashiányt is ehhez a listához, ami természetesen nem mindenkinél van.

Egyes esetekben az omega-3 pótlása egész évben javasolt, mivel ez egy zsírban oldódó vitamin, amely nem raktározódik el a szervezetben, hacsak nem eszik halat, tenger gyümölcseit, dióféléket vagy magvakat. A B12-vitamin hiánya csak vegetáriánusoknál fordul elő.

A boltok polcain egész évben találkozhatunk zöldségekkel és gyümölcsökkel, amelyek biztos tápanyagforrást jelentenek, inkább ezeket részesítsük előnyben.

A legbiztonságosabb és legegészségesebb dolog a kiegyensúlyozott étrend. Ennek érdekében tanulmányozhatjuk a „Harvard Plate” módszert, valamint a mediterrán típusú táplálkozást.

Érdemes csak úgy vitamint szedni?

Az orvosok úgy vélik, hogy a vitaminkomplex alapvetően nem veszélyes az egészségre. Azonban meg kell értenünk, hogy az étrend-kiegészítők és a vitamin–ásványi komplexek általában nem garantálják a biztonságot.

Egyes vitaminok túladagolása még veszélyesebb lehet, mint azok hiánya. Például előfordul, hogy az emberek évekig 5-10 ezer nemzetközi egységgel szedik a D-vitamint önmagában, ami a májra mérgező lehet, valamint számos szervben és szövetben kalciumlerakódáshoz vezethet.

Ezenkívül a multivitaminok elvonják a figyelmet a legfontosabb dologról – az étrend és a fizikai aktivitás egyensúlyának szükségességéről.

Elolvasom a cikket